Jak poprawić wydajność komputera
Dla wielu osób absolutną koniecznością jest posiadanie stałego i bezproblemowego dostępu do komputera i Internetu. Trudno znaleźć dzisiaj profesję, w której znajomość obsługi komputera, choćby na poziomie podstawowym, była niepotrzebna. Czasami jednak nasz sprzęt odmawia posłuszeństwa, a jego wydajność pozostawia wiele do życzenia. Praca na takim spowolnionym komputerze jest męcząca i frustrująca. Tracimy nie tylko nerwy, ale i czas. Dlatego warto podjąć kroki, by zoptymalizować działanie systemu. W wielu przypadkach możemy sobie poradzić bez pomocy informatyka. Oto kilka sprawdzonych metod poprawiania wydajności komputera.
Wyczyść komputer
Wiele osób narzeka, że ich komputer bardzo wolno chodzi, zawiesza się czy wyłącza bez powodu. Kiedy jednak pada sakramentalne pytanie – kiedy ostatnio czyściłeś swój dysk i pamięć podręczną zapada cisza. Sprzątamy mieszkanie czy samochód, ale o systematycznym oczyszczaniu komputera często zapominamy. Tymczasem obciążony system znacznie spowalnia, a nawet ulega awarii. Codzienne użytkowanie systemu zostawia ślady w postaci zbędnych plików. Zwłaszcza, że od jakiegoś czasu popularne przeglądarki internetowe wykorzystują pliki Cookie. Aby bezpiecznie wyczyścić swój komputer, warto użyć jednego z ogólnodostępnych programów czyszczących. Ich sterowanie jest bardzo intuicyjne, dlatego nawet mało zaawansowany użytkownik komputera powinien sobie z nimi poradzić. Jednocześnie ich używanie jest znacznie bezpieczniejszą formą czyszczenia dysku niż ręczne usuwanie plików. Nie ma bowiem ryzyka, że usuniemy jakiś komponent systemu operacyjnego czy ważny sterownik.
Antywirus na straży wydajności
Istotną kwestią mającą wpływ na wydajność naszego komputera jest także brak zawirusowanych plików. Koniecznością jest powiadanie programu antywirusowego. Im większe będzie spektrum jego działania, tym lepiej. Zwłaszcza jeśli często korzystamy z Internetu czy ściągamy różnego rodzaju pliki, np. załączniki z maili. Zaatakowany wirusem system będzie działał wolniej.