Witamy na InfoKomp!

Najciekawsze artykuły w jednym miejscu!

Oszustwa internetowe – jak się chronić

Oszustwa internetowe – jak się chronić

Internet stał się dla wielu z nas narzędziem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Tak wiele aspektów naszej codzienności przeniosło się do świata online, że czasami wręcz nie zauważamy zmian w realu. Jednak Internet to nie tylko dobrodziejstwo. Środowisko internetowe stało się doskonałym miejscem dla rozwoju różnego rodzaju przestępczości. Nieuczciwi użytkownicy często czują się bezkarni, gdyż Internet gwarantuje sporą anonimowość. Nie jesteśmy jednak bezbronni. Wystarczy stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa, by nie stać się kolejną ofiarą internetowego oszustwa.

Ograniczone zaufanie

Zasada ograniczonego zaufania powinna mieć zastosowanie nie tylko w przypadku prowadzenia samochodu. Doskonale sprawdza się ona w świecie internetowym. Zanim otworzymy jakikolwiek link, zastanówmy się dwa razy czy, aby na pewno znamy nadawcę wiadomości lub czy strona jest wiarygodna. Jeśli nie, po prostu nie otwierajmy linku. Warto przy tym pamiętać, że banki nigdy nie proszą o podanie haseł do bankowości internetowej czy pinów do kart, poprzez wiadomości mailowe. A logując się do konta należy sprawdzić czy strona posiada charakterystyczną kłódeczkę na pasku przeglądarki.

Oszustwa wyjątkowo perfidne

Niestety czasami oszuści są wyjątkowymi specjalistami, którzy postanawiają zdobyć nasze dane i hasła dostępu w sposób bardziej perfidny, niż zapytanie wprost. Mowa tutaj gównie o przestępcach, którzy przesyłają w wiadomościach lub za pomocą stron internetowych specjalne programy śledzące zapis z klawiatury. Przeglądając raporty z takiego programu szpiegowskiego można zdobyć wszystkie potrzebne informacje. Specjaliści zalecają więc by po pierwsze systematycznie zmieniać hasła dostępu i korzystać z opcji wysyłania informacji odnośnie logowania na konta, wypłat pieniędzy, itp. Szczególnym rodzajem przestępstwa internetowego jest także wyłudzenie danych i kradzież tożsamości. Nigdy nie wysyłajmy nikomu skanów dowodu osobistego czy innych dokumentów prawnych. Nie mamy pewności do jakiego celu zostaną użyte.

Tomasz Szymula