Witamy na InfoKomp!

Najciekawsze artykuły w jednym miejscu!

Dziecko bezpieczne w sieci

Dziecko bezpieczne w sieci

Na co dzień staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo. Często jednak zapominamy o tym, gdy udostępniamy mu dostęp do Internetu. Tymczasem, jak pokazują policyjne statystyki, środowisko internetowe może być poważnym zagrożeniem dla dzieci w różnym wieku. Na szczęście nie jesteśmy zupełnie bezbronni. Jest szereg zabiegów, które znacznie zwiększą bezpieczeństwo naszego dziecka w świecie online.

Kontrola miarą zaufania

Wiele mówi się o tym, żeby uświadamiać dzieci o zagrożeniach, jakie czyhają na nie w świecie internetowym. I rzeczywiście jest to bardzo potrzebne. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nie zawsze nasze dzieci potrafią przerodzić teorię w czyny. Dlatego tak ważna jest kontrola rodzicielska, która nie ma nic wspólnego z brakiem zaufania do własnej pociechy. Na komputerze, którego używa dziecko warto zainstalować program umożliwiający blokadę niewłaściwych stron i portali.

Wyczulić dziecko na niebezpieczeństwo

Nieco trudniejsze jest nadzorowanie komunikacji online, chociażby przez portale społecznościowe. Tutaj trudno o stały nadzór bez łamania prywatności dziecka. Ważne by uczulać dziecko na próby kontaktu od nowych, zwłaszcza starszych osób. Niestety środowisko online daje dużą anonimowość swoim użytkownikom. Warto uprzedzić dziecko, że nigdy nie możemy być w 100% pewni, kto znajduje się po drugiej stronie komputera. Nasza pociecha powinna wiedzieć, że nie należy podawać danych osobowych, prywatnych informacji czy przesyłać zdjęć. O każdej propozycji spotkania w realu powinniśmy jako rodzice wiedzieć. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko mogło stać się celem pedofila lub innego przestępcy nie wahajmy się poinformować o tym policji i administratora strony.

Nauczyć dziecko netykiety

Kiedy uczymy dziecko zasad korzystania z Internetu warto zadbać także o to, by było świadome, jaka netykieta obowiązuje w świecie online. Hejtowanie, publiczne obrażanie czy bezprawne umieszczanie treści prywatnych to coraz częściej występujące zjawiska. Zadbajmy o to, by nasze dziecko nie tylko nie stało się obiektem takich przestępstw, ale i samo nie było ich sprawcą.

Tomasz Szymula

Comments are closed.