Witamy na InfoKomp!

Najciekawsze artykuły w jednym miejscu!

Czym są sterowniki PAC i PLC?

Czym są sterowniki PAC i PLC?

sterowniki PAC PLC

W dzisiejszych czasach, automatyka przemysłowa odgrywa równie istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu zakładu, co wykwalifikowana kadra pracownicza. Trudno jest się temu zresztą dziwić – inteligentne systemy, kontrolowane przez zaawansowane sterowniki, znakomicie radzą sobie bowiem z procesami powtarzalnymi, redukując tym samym prawdopodobieństwo błędów. Automatyka umożliwia jednocześnie lepsze rozdzielenie obowiązków pomiędzy pracowników, pozwalając tym samym na zoptymalizowanie ich pracy. Najpopularniejszym rozwiązaniem sterującym na rynku jest klasyczny już sterownik PLC, a także jego bardziej rozbudowany odpowiednik – PAC. Oto, co warto wiedzieć na ich temat.

 

Sterownik PLC – niezawodne rozwiązanie dla prostych maszyn

 

Wprowadzony na rynek w 1969 roku przez firmę Modicon, sterownik PLC (Programmable Logic Controller) uchodzi obecnie za jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń tego typu. Jego współczesne modele są obecnie wykorzystywane w niemal każdej gałęzi przemysłu, umożliwiając sprawne sterowanie pracą zarówno małych, jak i średnich maszyn. Dzięki swojej znakomitej skuteczności, sterownik ten bardzo szybko stał się alternatywą dla ówczesnych układów przekaźnikowo-stycznikowych. Nowoczesne urządzenia tego typu odznaczają się wysokim poziomem szczelności – w niektórych modelach osiąga on nawet IP67. W efekcie, sterownik PLC może być wykorzystywany nawet w skrajnych warunkach, zapewniając optymalną pracę maszyn pakujących, maszyn produkcyjnych tudzież systemów składowania materiałów.

 

Sterowniki PAC – urządzenia do zadań specjalnych

 

Sterowniki PAC (Programmable Application Controller) to urządzenia, zbliżone działaniem do wyżej wspomnianych kontrolerów. Odznaczają się one jednak obecnością dodatkowych funkcji, a także modułową budową, pozwalającą na sprawną integrację z innymi systemami oraz dostosowanie sterownika do potrzeb obiektu. Za pomocą urządzeń PAC, użytkownik jest w stanie zbierać istotne dane, dokonywać konwersji standardów, sterować procesami oraz tworzyć własne systemy predykcji i sterowania. Ze względu na swoją złożoność, kontrolery te są więc wykorzystywane głównie w przypadku dużych, wymagających maszyn przemysłowych.

Tomasz Szymula

Comments are closed.