Witamy na InfoKomp!

Najciekawsze artykuły w jednym miejscu!

Ciemna strona Internetu – uwaga na dane

Ciemna strona Internetu – uwaga na dane

Internet bez wątpienia stał się dla wielu z nas narzędziem, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. W świecie online odnaleźliśmy swoje źródło rozrywki, informacji, samorozwoju czy nawiązywania nowych kontaktów z innymi ludźmi. Trzeba mieć jednak świadomość, że Internet to nie tylko dobro. Zawsze istnieją dwie strony medalu. Świat online stał się bardzo dobrym środowiskiem dla rozwoju różnego rodzaju oszustw. Zwłaszcza nasze dane stały się obiektem zainteresowania przestępców. Co nam grozi i jak się ustrzec przed działaniami nieuczciwych użytkowników Internetu?

Nieznane maile, linki i strony

Wiele osób pada ofiarą wyłudzenia danych lub zablokowania komputera w celu wyłudzenia pieniędzy. Źródłem problemów są często zainfekowane specjalnym szpiegowskimi programami maile, linki i strony. Należy więc z ogromną rozwagą podchodzić do otwieranie wszelkiego rodzaju nieznanych odnośników. Jeśli nie znamy jakiegoś adresu email lub otrzymujemy komunikat o konieczności otworzenia linku, który wygląda podejrzanie, nie otwierajmy ich. Podobnie strony, które nasz antywirus klasyfikuje jako niebezpieczne powinny być przez nas omijane. Często nawet na bezpiecznych stronach wyświetlają się reklamy i banery reklamowe, których kliknięcie przenosi nas na inną stronę. Uważajmy, gdyż możemy zostać przeniesieniu na stronę zainfekowaną.

Pomysłowość oszustów nie zna granic

Głównym problemem w wykryciu przestępstw internetowych jest pomysłowość przestępców. Co chwilę pojawia się nowa metoda wyłudzania danych czy innych oszustw. Najczęściej przestępcy wysyłają do swoich ofiar wiadomości, zachęcające do kliknięcia w link, zawierający program do odczytu danych z klawiatury komputera. Jeśli więc otrzymujemy maila wyglądającego jak prośba o logowanie z banku, serwisu społecznościowego, itp. możemy być pewni, że staliśmy się celem oszustów. Dużą rezerwę warto mieć także do propozycji aplikacji do ściągnięcia. W swoim programie może mieć ona bowiem zapis szpiegujący. Wszelkie próby wyłudzenia danych czy haseł dostępu należy zgłaszać do administratorów.

Tomasz Szymula

Comments are closed.