Czym jest kod kreskowy?
Wygenerowanie kodu kreskowego wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, tj. drukarek do nadrukowywania etykiet. Uznani producenci starają się zaspokoić wszelkie zapotrzebowanie swoich klientów, aby samoprzylepne oznaczenia z kodem kreskowym były jak najwyższej jakości. Jakie stosuje się najczęściej i w jakich przypadkach znajdują zastosowanie?
Struktura kodu kreskowego
Kod kreskowy składa się z równolegle pionowo biegnących ciemnych i jasnych pól o określonej szerokości. W ten sposób zbudowane oznaczenia są odczytywane za pośrednictwem specjalnych czytników np. w sklepach lub w halach magazynowych. Kod kreskowy przekształcany zostaje w cyfrowy ciąg, który pozwala na natychmiastową i bezbłędną identyfikację towarów. Każda z cyfr ma swoje znaczenie. W przypadku kodu EAN składającego się z trzynastu cyfr zawiera numer kraju, identyfikator producenta oraz identyfikator produktu.
Jaki materiał wykorzystuje się do kodów kreskowych?
Drukowane są w najprostszej i najtańszej formie etykiety papierowej z zabezpieczeniem w postaci lakieru UV, laminatu lub bez niego. Kody powstają na foliach standardowych lub z zadrukiem, który charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie, zmywanie czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Przykładem są etykiety Label Writer, które nie ulegają uszkodzeniom powodowanym przez oleje, chemikalia, alkohole, rozpuszczalniki czy promieniowanie ultrafioletowe.
Technika wydruku
Dostępne na rynku możliwości pozwalają na wygenerowanie wszystkich rodzajów kodów kreskowych. Każda naklejka może zostać spersonalizowana i zawierać dowolne dane zmienne nawet na wielobarwnej wydrukowanej etykiecie. W tle może znaleźć się miejsce dla logo firmy lub inna dowolna grafika. Etykiety Label Writer z kodami kreskowymi mogą powstawać wedle indywidualnych wymagań. Na rynku funkcjonują specjalistyczne firmy, które tworzą kody kreskowe na zlecenie klientów.