Kiedy komputer się przegrzewa
Sprzęt komputerowy wymaga regularnej konserwacji. Inaczej znacznie obniży się jego wydajność, a nierzadko sprzęt potrafi też z tego powodu całkiem odmówić posłuszeństwa. Częstym problemem, z którym borykają użytkownicy jest przegrzewanie się komputera. Zwłaszcza komputery mobilne mają taką tendencję. Wynika to z niewłaściwego użytkowania laptopa. Co rozbić kiedy komputer nadmiernie się nagrzewa? Podpowiadamy kilka sprawdzonych metod walki z przegrzaniem podzespołów.
Odpowiednie użytkowanie komputera
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przegrzewanie jest często wynikiem niewłaściwego postępowania z laptopem. Jeśli często zdarza nam się kłaść komputer na miękkie powierzchnie, np. koc, kołdrę czy poduszki, znacznie zwiększamy ryzyko przegrzania podzespołów. Otwory wentylacyjne mogą zostać uszczelnione, co spowoduje podwyższenie temperatury wewnętrznej komputera. Zamiast stawiać komputer na przypadkowych powierzchniach, warto zainwestować w profesjonalną podstawkę pod laptopa. Może mieć ona funkcje chłodzące lub po prostu zapewniać dobrą wentylację wbudowanych w laptopie wentylatorów.
Systematyczne czyszczenie podzespołów
Zarówno w przypadku komputerów mobilnych, jak i stacjonarnych głównym winowajcą nadmiernie nagrzewającego się sprzętu jest kurz. Osiada on na poszczególnych podzespołach znacznie utrudniając ich sprawne funkcjonowanie. Gruba warstwa kurzu i innych zabrudzeń tworzy dodatkową izolację. Dlatego tak ważne jest systematyczne oczyszczanie komputera przy pomocy sprężonego powietrza. Można to zrobić samodzielnie, zdejmując obudowę komputera i delikatnie oczyszczając wiatrak i inne podzespoły. Możemy też zlecić to zadanie profesjonalistom. Zdarza się, że samo wyczyszczenie podzespołów nie przynosi rozwiązania problemu. Wówczas warto pomyśleć o nałożeniu nowej warstwy pasty termoprzewodzącej pomiędzy CPU a radiatorem. Jest to nieco bardziej skomplikowany zabieg, więc jeśli nie czujemy się swobodnie w temacie informatyki, lepiej oddać komputer w ręce fachowców.