Witamy na InfoKomp!

Najciekawsze artykuły w jednym miejscu!

Różnice pomiędzy drukiem termicznym a termotransferowym

Różnice pomiędzy drukiem termicznym a termotransferowym

Wybór sprzętu do drukowania kodów kreskowych

Wykonując wydruk kodów kreskowych należy zastanowić się nad wyborem rodzaju druku. Na rynku można skorzystać ze sprzętu do drukowania typu termicznego oraz termotransferowego. Oba sposoby różnią się od siebie pod wieloma względami, a każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z tego powodu warto zastanowić się nad tą kwestią zanim przystąpi się do seryjnego wydruku etykiet.

Technologia wydruku termicznego

Wykonywanie zadruku termicznego jest możliwe tylko i wyłącznie na specjalnym papierze termicznym. Podczas procesu zmienia on barwę w wyniku działania wysokiej temperatury. Sprzęt wykorzystuje specjalną głowicę termiczną wyposażoną w matrycę igieł. Działanie bardzo przypomina procesy zachodzące w drukarkach igłowych, co pozwala na zaliczenie ich do grupy urządzeń mozaikowych. W ten sposób powstają etykiety Label Writer, które mogą posłużyć do oklejania towarów czy wysyłania korespondencji seryjnych.

Działanie drukarek termotransferowych

W tym przypadku zasada opiera się na roztapianiu pokrycia taśmy barwiącej, co powoduje przyklejanie się barwnika do materiału, który jest zadrukowywany. Druk termotransferowy można nanosić na dowolnym materiale, czy to papierze czy folii. Wydruk odznacza dużą trwałością, dlatego też chętnie wykorzystywany jest przez użytkowników do wytwarzania kodów kreskowych, które są narażone na ciężkie warunki. Jeśli etykiety Label Writer mają być bardziej wytrzymałe, to należy wybrać drukarki termotransferowe.

Tomasz Szymula